Şifa kaynağı, paça çorbası

Çınaraltı restoran, çorbasıyla fark yaratıyor

Okunma Sayısı: 520
Tarih: 27.09.2017 00:00


Çorba, Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Çeşit çeşit lezzetler, tatlar, mercimek, bulgur, pirinç, yarma, şehriye saymakla bitmez. Ama içlerinden bir ikisi yıllar boyu “Efsane”  olarak bilinir. Bana göre bunlar arasında ilk akla gelenler işkembe ve paça.

İşkembe ve paça çorbasını yapmak, hazırlamak sabır, emek ve bilgi ister. Her iki çorbada da temizliğe aşırı özen ve dikkat göstermek gerek.

“Ankara’nın Lezzet Durakları” olarak bu hafta Maltepe GMK Bulvarı üzerinde bulunan çeyrek asırlık Çınaraltı Restorana konuk olduk. Mekanın sahibi ve işletmecisi Ünal Uygur, 7 yıl kadar İsviçre’de çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek mekana önce ortak sonra sahibi oluyor. Ziraat teknisyeni olan Ünal bey, bilgi birikimlerini gıda sektöründe değerlendirmeyi seçiyor. 

Kalite ve Hijyen

Olmazsa olmaz doğruları arasında hijyen ve kaliteden ödün vermemeyi ilke edindiklerini belirten Ünal bey, her türlü tencere yemeklerini yaptıklarını ancak çorbalar konusunda iddialı olduğunu vurguluyor.

Şifa kaynağı paça 

Öncelikle paça çorbasını tercih ettim. Paçalar öncelikle temizleniyor, kemiklerden ayıklanıyor ve saatlerce kendi suyuyla kaynıyor, özünü çıkarıyor. Beğendim, iri iri, tane tane parçalar, tuz, toz biber sosu, arzuya göre sirke, sarımsak ve limonu da ekledin mi tamam. Bu lezzet ise 16 liradan sunuluyor.


Özellikle son dönemde kemik ve kas gelişimi için oldukça faydalı olarak doktorların şiddetle önerdiği paça çorbasına, dil, yanak benzeri sakatatlar da katıyorlar ama ben sade şeklini öneririm. Hepsinin kendine özgü tadı, kokusu var ve bence karışmamalı.

Paça çorbasını un, süt, yoğurt katarak terbiyeli de yaparlar ama bana göre bu işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değil.

İşkembe çorbası ise üç çeşit çıkıyor. İşkembe, tuzlama ve damar şeklinde. Bu çorbalar da 14-18 lira arasında. 

24 saat açık olan mekan, öğlen saatlerinde çevre işyerlerinde çalışanlar, oteller de kalanların özellikle sulu yemek sevenlerin uğrak yeri olmuş. Her gün 15-20 çeşit tencere yemeği çıkıyor. Bazı yemekler mevsimine göre değişiyor ama işkembe ve paça değişmez ikili olmuş, günün her saati var. 
Bu arada mekanda öğlen yemeğinde ise bir kişi 20-40 lira arası rahatlıkla karnını doyurabiliyor.

18 kişinin çalıştığı Çınaraltı restoranda her türlü kredi kartı da geçerli. İşlek bir caddede olduğundan otopark sorunu yaşanabilir, bilginiz olsun. Bu arada mekanın paket servisi de var.

Mekanda kuzu haşlama, Ankara tava, tas kebabı, orman kebabı gibi et yemekleri de 20-25 lira arasında değişiyor.
Ünal Uygur)
Vanilyalı şekerpare 

Çınaraltı restoranda tatlı olarak ise fırın sütlaç, ekmek kadayıfı ve şekerpare çıkarılıyor. Ekmek kadayıfı ise kış aylarında hazırlanıyor. Ben de tercihimi şekerpareden yana kullandım ve pişman olmadım. Vanilyalı, üzeri cevizli. Tatlısı da kararında ve ağzınızda dağılarak oluşturduğu lezzetle mutluluğunuzu katlıyor. 

Çınaraltı restorana yolunuzu mutlaka düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.


Çınaraltı Restoran
GMK Bulvarı No: 93/A
Maltepe-ANKARA
Tel: 0312- 230 17 81
Etiketler: çınaraltı - retoran - paça - çorba - pilav - işkembe

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak