Unutulmayan lezzet..

“Askerim. 17 yıl önce tayinim çıktı, sonra yine Ankara’ya döndüm, her şey değişmiş ama sizin dönerin lezzeti aynı.”

Okunma Sayısı: 3010
Tarih: 08.01.2014 00:00

Hizmet sektöründe yer alanların duymak istedikleri tek şey, sahnede sanatçının beklediği alkış gibi müşteri memnuniyeti olsa gerek.

Ankara’nın döneri bir başkadır. Bir de özen ve sevgiyle pişirilip sunulduysa tadına doyum olmaz, unutulmaz. 

İşte bu özel ve güzel dönerin sunulduğu mütevazi, bir mekana götüreceğim sizi. Kumrular sokakta bulunan Cici Piknik yaklaşık 30 yıldır hizmet veriyor. 

Yaklaşık 10 metrekarelik küçük ve salaş bir dükkan ve orada 9 kişi sabahın erken saatlerinden akşama kadar hizmet sunuyor. Dükkan arı kovanı gibi işliyor. Nazar değmesin, müşterinin biri giriyor, biri çıkıyor. İnsanlar omuz omuza döner yeme mücadelesi veriyor. 

“Öğlen saatlerinde yer bulamazsınız” dediler de o nedenle öğleden sonra gittim. Yine de 10-15 dakika dışarıda bekledim. Lavaş arası döner ve bir ayran için 11,5 lira ödedim ve afiyetle yedim. Çok güzel bir et ve ağızda neredeyse dağılıyor. Öyle sinir filan da yok..sakız gibi çiğnemiyorsun.

Dükkanda sadece lavaş veya ekmek arası döner, ayran ve diğer içecekler var. 10 ile 15 lira arası bir kişi rahatlıkla karnını doyurabiliyor.

Cici Piknik, Ali Türker ve Mehmet Demir tarafından 30 yıldır işletiliyor. Döner ustaları da Salim Koçaker, Kamil Sırakaya ve Nihat Kılıç da onlarla beraber. Kimi 15, kimi 25 yıllık. Komi olarak başlamışlar, şimdi usta olmuşlar.
Mekan sahibi de “ Dükkan onların, artık onlar açıyor, onlar kapıyor” diye birlikteliklerinin düzeyini vurguluyor.

Mekan sahibi Ali Türker kısa bir süre önce bir askerin, “17 yıl önce tayinim çıktı, sonra yine Ankara’ya döndüm, her şey değişmiş ama sizin dönerin lezzeti aynı” şeklindeki sözlerinin kendilerini ne kadar gururlandırdığını anlatıyor. İşte bu onun beklediği övgü. Yine aynı şevk ve gayretle sarılıyor, daha güzel, daha iyisi için.

Cici piknikte döner için etler Çorum, Amasya ve Kırşehir’den özel olarak getirtiliyor. But olarak hazırlanan et, soğan suyu, kekik ve tuz ile terbiye edilerek iki gün kadar buzdolabında dinlendiriliyor. Bana kalırsa lezzeti de buradan geliyor.

7 gün açık olan mekanda döner saat 11.00’de kömür ateşinde pişmeye başlıyor ve saat 20.00’de bitiriliyor. Sakın kaçırmayın..
Afiyet olsun.


Etiketler: Döner -Ankara -Kumrular -Cici -piknik -Ali -Türken

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak