Yöresel ve Doğal Lezzetler...

Kızılcahamam`ın yöresel lezzetleri sizleri bekliyor

Okunma Sayısı: 652
Tarih: 11.02.2018 00:00

Son dönemlerde farkında mısınız gıdalarımızda “Organik”, “Yöresel”, “Katkısız”, “Koruyucu içermez” yazısını arar olduk. Nedeni bana göre güvensizlik, açgözlülük. İlaçlamalar, tohumların genetiğiyle oynamalar, kimyasallar o kadar içimize işlemiş ki kurtulamıyoruz. Kaşar peyniri diye alıyorsunuz patates, kıyma alıyorsunuz soya yiyorsunuz. Süt, ayran neredeyse 1 ay bozulmadan dayanıyor. Hele hele sucuk, salam, sosiste neler var neler.

 

İşte bu nedenlerle çevremizde büyük marketlerin içinde organik ve yöresel ürünler satan reyonları, marketler, dükkanlar, mandıraları daha çok görür olduk.

 

“Ankara’nın Lezzet Durakları” bu sefer de Birlik Mahallesi’nde hizmet veren Kızılcahamam Mandıra’ya konuk olduk. Mekan sahibi Kızılcahamamlı Sebahat Erkaya. Güler yüzü ve pozitif enerjisiyle müşterilerini karşılayan Sebahat hanım evli ve 2 çocuklu. Yakınlarda oturuyor ve memleketinde gördüğü, bildiği becerilerini paylaşmak adına kredi alarak burayı 2,5 yıl önce açmış ve severek, keyifle işletiyor. Mekana girdiğinizde bir süre sonra Sebahat hanımın evine misafirliğe gelmiş gibi sohbet edebiliyor keyifle alışverişinizi yapıyorsunuz.


 

Gözlemeler de tutuluyor

 

“Besmeleyle açıyorum, Allah’ım verirse helalinden kazanç versin diye dua ediyorum”  diyen Sebahat hanım, patlıcanlı, peynirli, kıymalı gözlemeleriyle, bazlama ve yufka ekmeğiyle çevrede kısa sürede tutulmuş. Sipariş üzerine hazırladığı lezzetler konusunda da kendisine güvenen Sebahat hanım mekanında Çubuk turşusu, Antep’in salçasını ve biber ve patlıcan kurularını da satıyor. 

Sebahat hanım, mekanında baklava da yapıyor. Tadına baktım ve beğendim. Sipariş üzerine tepsilerle özel günlere baklava da hazırlanıyor.

 

Yöresel ürünler denildiği zaman aklımıza o yörenin lezzetleri gelir. Sebahat hanım da ağırlıkla Kızılcahamam’ın ürünlerini sunuyor. Hayvancılığın gelişmiş olduğu memleketinden tereyağ, peynir, tarhana, bal getiriyor. Kızılcahamam denilince akla gelen bazlamayı da kendisi yapıyor, tabii yufka ekmeği de var. Tereyağı 35-40, Çam balının kilosu da 65 lira. Peynir çeşitlerinin kilosu da 20-30 liradan satılıyor.

 

Sucuk bir başka lezzetli

 

Mekanda halis dana etinden yapılan Kızılcahamam’ın sucuğu da satılıyor. Kilosu 60 lira. Röportaj için gittiğimde hemen orada sucuklu yumurtayı yaptık ve afiyetle götürdük. Yumurta da günlük, gezen tavuk ürünü.Tereyağı, sucuğu, yumurtası özel olunca tadı da bir başka güzel oluyor. Gerçek sucuk yediğinizi hissediyorsunuz.


 

Sebahat hanım, mekanda mantı da yapıyor. Hamurunu açıyor, kesiyor, biçiyor, kıymasını hazırlıyor, minik minik sarıyor sarmalıyor. Her şeyi kendisine ait. Gelmişken mantıyı da denedim. Güzel, lezzetli ama sucuklu yumurtanın yarattığı etkiyi silemediğini itiraf etmeliyim.
 

Çevre işyerleri ve evlerden de siparişler alan Sebahat hanım mekanı sabah 07.30’da açıyor ve akşam 19.00’da kapatıyor. Mekanda her türlü kredi kartı da geçerli, bilginiz olsun. Doğal ve yöresel ürünler için yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederim.

 

Kızılcahamam Mandıra

Çukurca Birlik Mah. 435.sok. 23/B

Çankaya-Ankara

Tel: 0546-800 41 91

 


Etiketler: Kızılcahamam -yöresel -lezzet -sucuk -yufka -bal -reçel -turşu

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak