Zeytuni Kafe’de her şey Ege’den…

Gerçek bir kahvaltı; tadına varılan, aceleye gelmeyendir.

Okunma Sayısı: 995
Tarih: 22.06.2017 14:49


Bir Çin atasözü der ki; "Kahvaltını kendin için, öğle yemeğini arkadaşın için, akşam yemeğini düşmanın için hazırla."  Değerli şairimiz Cemal Süreyya da "Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı." Der. Bu satırlar başta ben ve birçok kişinin de duygularını yansıtmış. Gerçek bir kahvaltı; tadına varılan, aceleye gelmeyendir. Sindire sindire, keyifle…

 

“Ankara’nın Lezzet durakları” nda bu hafta da Aşağı ayrancı, Güvenlik Caddesi üzerinde bulunan Zeytuni Kafe’yi ve lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.

 

Zeytuni Kafe, Veli Akar tarafından 7 yıl önce sadece Ege yöresinden lezzetler satan küçük bir şarküteri dükkanı olarak açılmış. Ancak zamanla gördüğü ilgiyle işlerini genişletmiş ve yine özel ve güzel ev yemekleri sunmaya başlamış. Yaprak sarma, mantı, içli köfte bunlar arasında sıralanabilir.


 

Veli bey 2019 öncesi diyaliz merkezi işletmiş ama mali sıkıntılar sonrası bu işi bırakmak zorunda kalmış. Bu aşamada emekli olmuş ve yardımına Manisa Kırkağaç’ta yaşayan anne babasının gönderdiği organik, zeytinyağı, incir, peynir, tereyağı gibi ürünleri satmaya başlamış ve mekanı zamanla genişletmiş. Ayrancının Veli abisi olmuş, çevre sakinleri temiz ve lezzetli ürünlere kısa zamanda ilgi göstermiş.

 

Ama mekanın ağırlık verdiği sofra kahvaltı. Öyle ki kahvaltı da yok yok…tereyağı, ev yapımı reçeller, marmelatlar, peynirler çeşit çeşit. Hepsi yöresel, Balıkesir Savaştepe’den sepet peyniri, Bergama’nın tulumu, Kars’ın kaşarı, Ezine’nin koyun peyniri. Her şey Egeden. Bu arada Ekşi maya ekmek de Manisa Kula’dan geliyor ve kahvaltı da kızartılmış olarak sunuluyor. Kahvaltı bir kişi yağda yumurtası, sınırsız çayıyla 20 liradan veriliyor.


 

Kafede yediğiniz ürünleri isterseniz şarküteri bölümünden de satın alabiliyorsunuz. Örneğin ekşi maya köy ekmeği bir bütün olarak 8 liradan veriliyor ve 1,8 kg geliyor. Kızılcık, kuş burnu, dağ eriği ve aluç marmelatları da kavanozu 20-25 lira arasında değişiyor.

 

Reçeller

 

Zeytuni Kafe’nin ev yapımı reçelleri de tutulmuş. Havuç, çilek, vişne, kayısı, incir, bergamot reçelleri en fazla tercih edilenleri.

 

Peynirler ve marmelatlar enfesti. Kahvaltı da ekstra ama sucuklu yumurtayı mutlaka deneyin.

 

Her şey Egeden. Peynirler, zeytinler, ev yapımı reçel ve salçalar, ekmek bile Manisa’dan. Bala’dan gelen inek sütünden kendi yaptıkları yoğurt ise artısı, 1 kg 6 lira.

 

Manda kaymağı

 

Kahvaltı da sunulan zeytin salatası da ayrı bir lezzet. Zeytin salatasını mutlaka isteyin, seveceksiniz. Bu arada  kahvaltı da sigara böreği ve pişi de ikram ediliyor. Mekanın ekstraya giren bir iki ürünü arasında Edirne’den gelen Manda kaymağı ve yoğurdu da yer alıyor. 

Valibak

 

Mekanın bir diğer böreği de “Valibak.” Yeni duydum yemedim ama Çerkez Böreği deniyor. Patates, kuru soğan, maydanoz, karabiber ve kırmızı pul biberiyle hazırlanıyor.

 

Akşamları ise porsiyonu 15 liradan mantı da var. İsteyene peynir tatlısı da yapılan mekanda satılan soğuk sızma zeytinyağı ise Manisa Akhisar’dan geliyor. Asit oranı da oldukça( 0,1) düşük organik sızma yağ ise 40 liradan veriliyor. Edremit soğuk sızma zeytinyağı ise 30 lira.
 

Her türlü kredi kartının da geçerli olduğu Zeytuni Kafe’nin bahçesinde kendinizi köy sofrasında gibi hissedeceksiniz. Sedirlerde oturup yemeğinizi afiyetle yiyeceksiniz. Ama söylediğim gibi kahvaltısı oldukça tutulmuş. Yolunuzu düşürmenizi öneririm, afiyet olsun.

 

Zeytuni Kafe

Güvenlik Caddesi No: 89

A.Ayrancı –Ankara

Tel: 0312-428 02 22


Etiketler: valibak -Zeytuni -Kafe -kahvaltı -peynir - Bergama -tulum -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak