17’sinde ama 10 parmağında 10 marifet var

Avakado üzeri hardal soslu karides,güveçte bademli ahtapot ve daha neler neler...

Okunma Sayısı: 2131
Tarih: 13.11.2015 00:00

Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi Begüm Kırma, olağanüstü becerisiyle yarattığı lezzetlerle ustalarına taş çıkartıyor.


17 yaşındaki lise öğrencisi Begüm Kırma, zorunlu stajını yaptığı Gaziosmanpaşa`da bulunan Gar Lokantası’nda birbirinden güzel ve lezzette hazırladığı meze ve yemeklerle kısa zamanda konukların ilgisini çekti.


(Begüm Kırma)Begüm Kırma’nın yaptığı lezzetler arasında yer alan Girit ezmesi, Avakado üzeri hardal soslu karides ve güveçte bademli ahtapot, özellikle isteniyor, tercih ediliyor.

Ailesi, öğretmenleri ve ustalarının büyük desteği sayesinde güzel lezzetleri hazırladığını anlatan Begüm Kırma, dekor ve soğuk meze konusunda uzmanlaşmak istediğini söylüyor.


“Ödüllü liseli”


Bu arada Begüm Kırma, Ankara Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği (Anpa-der)’nin yarışmasında da “Pazıya sarılı portakal soslu tavuk” ile üçüncülük elde etmiş.


“Türk mutfağı dünyada birinci olur”


Üniversite sınavında “Gastronomi” eğitimi almak istediğini de ifade eden Begüm Kırma, hedefleri ve Türk mutfağı konusunda ise şunları söyledi:


“ Üniversite eğitimim sonrası Fransa, İtalya ve Çin mutfaklarını öğrenmek, koşullarım elverirse de İstanbul veya Ankara’da bir restoran açmak isterim.


Türk mutfağını dünyada tanıtmak istiyorum. O kadar çeşitli ve güzel ki bana göre Türk mutfağı dünyada ilk sıraya girer.”


“Yılmayan, hevesli”


Gar Lokantası Mutfak Şefi Hüseyin Akbaş da Begüm Kırma’nın özellikle soğuk meze ve dekor konusunda çok iyi bir usta olacağına inandığını söyledi. Akbaş, “ Begüm, yılmayan, hevesli ve kolundaki saatine bakmayan istekli bir kızımız. Bu özellikleriyle de başarıyı yakalayacağından eminim” dedi.


(Begüm Kırma- Hüseyin Akbaş)


(Mehmet Akkan- Begüm Kırma)Etiketler: Avakado -güveç -Begüm Kırma -Pazı -külbastı -Gar -lokanta -

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak