340 bin dönüm arazide üzümler dondu

Mevsimde yaşanan dengesizlikler üreticiyi vurdu

Okunma Sayısı: 724
Tarih: 04.05.2015 15:46

Türkiye’nin ’çekirdeksiz üzüm ambarı’ olarak bilinen Manisa ovasında, geçen hafta hava sıcaklığının sıfırın altında 2 dereceye düşmesiyle, 340 bin dönümlük alandaki bağları, çiçek halindeyken don vurdu.

 
Manisa Gediz Ovası, 5 milyon dekarlık ekili dikili alanıyla Türkiye’nin en büyük tarım alanlarından biri oldu. Bu alanın 1 milyon dekarlık bölümünde ’Sultaniye’ cinsi çekirdeksiz üzüm yetiştiriliyor. Diğer tarım ürünlerinin yanı sıra üzüm, Manisa’daki çiftçilerin önemli kazanç kapılarından birisi. Ancak, geçen 23 Nisan’da, son 50 yılda görülmediği bildirilen, ısının sıfırın altında 2 dereceye düşmesi üzerine don meydana geldi. Bir gecede, birkaç saat süren don olayı ardından üzüm üreticileri şoke oldu. Manisa’da, 1 milyon dekarlık alanda bulunan üzüm bağlarının yaklaşık 340 bin dekarlık bölümü zarar gördü. Bu arazilerin yüzde 80’lik bölümündeki üzümler ise, tamamen donup dalında kurudu.

Don olayından sadece, şaraplık olarak yetiştirilen ve özel olarak korunan bağlar ile bazı yüksek bölgelerdeki bağların zarar görmedikleri öğrenildi. Üzümde, rekoltenin 100 bin tonun altına inmesinin beklenmesi ise, yaşanan afetin büyüklüğünü gözler önüne serdi. Geçen yıl 280 bin ton olan rekoltenin, bugüne kadar en kötü olduğu zamanda bile ancak 185 bin tonlara kadar indiğine dikkat çekildi.Etiketler: Manisa -üzüm -çekirdeksiz -don -dal -kurudu -ton -rekolte

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak