GastroAntep Festivali biber hasadıyla başladı

Nurdağı ilçesinde biber hasadı yapıldı.

Okunma Sayısı: 133
Tarih: 21.09.2018 16:43

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin GAGEV ile birlikte düzenlediği Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında Nurdağı ilçesinde biber hasadı yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep`i Geliştirme Vakfının (GAGEV) ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl ilki yapılan Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep), biber hasadıyla başladı.

Nurdağı`nın Çakmak Mahallesi`ndeki tarlada düzenlenen hasat öncesi gerçekleştirilen törende, katılımcılara festivalle ilgili bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep`in Mezopotomya ve Akdeniz`in ortasında bereketli topraklara sahip olduğunu söyledi.

Tarihin, toprağın, güneşin ve bereketin birleştiği güzel bir festival başlangıcı yapıldığını belirten Şahin, "Sofra birleştirir, sofra kardeşliktir, sofra paylaşmaktır, zenginliktir. Bizim Gaziantep soframız, yardımlaşmadır, şifadır, sağlıktır." dedi.

Şahin, Gaziantep`in bir dünya mutfağına sahip olduğunu dile getirerek, Meksika`nın biberi, Japonya`nın pirinciyle dünya markası olduğunu, Gaziantep`inse Anadolu`nun hazinesini bağrında biriktirerek bütün dünya ülkelerine, "Ben buradayım" çağrısı yaptığını vurguladı.

Bu açıdan Gaziantep`in fıstığıyla, üzümüyle, biberiyle, zeytiniyle ve firiğiyle bir lezzetin birleştiği nokta olduğuna dikkati çeken Şahin, kentin 500 yemek çeşidiyle iddiasını dünyaya duyurmak istediklerini aktardı.

"San Sebistian`a ne kadar insan gidiyorsa Gaziantep`e de o kadar insan gelecek." diyen Şahin, gastronomi alanında iddialı olduklarını yineledi.

Şahin, dünyanın dört bir yanından ve Türkiye`nin değişik şehirlerinden konusunda uzman insanların bugün bu festivale katılmak için Gaziantep`e gelmelerinin de büyük bir gösterge olduğuna değinerek, festivalde dolu dolu 3 gün yaşanacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından biber tarlasına giden Başkan Şahin ve beraberindekiler, tarlada biber hasadı yaptı.

Basın mensuplarıyla tarlada bir süre gezen Şahin, daha sonra İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ve Nurdağı Belediye Başkanı Yıldırır ile traktöre bindi. 

Büyükşehir Belediyesince, Gaziantep`i Geliştirme Vakfı (GAGEV) koordinasyonunda 20-22 Eylül`de düzenlenecek Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep) kentin mutfağını dünyaya tanıtacak.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, tarihten gelen birikimini güneş ve toprak ile harmanlayıp zengin bir mutfak ortaya çıkaran Gaziantep, bu zenginliğini uluslararası arenaya taşımayı hedefliyor. 40 ülkeden 41 şefin katılımıyla gerçekleşecek olan festivalde Antep fıstığı ve biber hasadı da yapılacak.

Katılımcıların dolu dolu 3 gün geçireceği festival, kortej yürüyüşüyle başlayacak. Halk oyunları gösterileri, konserler ve yemek yarışmalarının yapılacağı festivalde Gaziantep’in tüm lezzetleri stantlarda konuklara tattırılacak.

 

"Lezzetler Sokağı"nda katılımcılara beyran, kelle paça, kebap, ciğer, maltıhalı (mercimekli) köfte, nohut dürümü, içli köfte, dolma, yuvarlama, katmer, baklava, kadayıf, zerdeli sütlaç, lokma, kıvırma tatlı gibi ürünler sunulacak.

Bir yandan kentin gastronomisi katılımcılara tanıtılırken diğer yandan da şehirde üretilen el sanatları ürünleri de görücüye çıkacak. Çini, seramik, çömlek, keçe, tahta baskı, tahta kaşık, ahşap, sıcak cam sanatı, nazar boncuğu, bıçak yapımı, örgü, yemeni, sedef ve bakır gibi el sanatları da sergilenecek.

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı restoran şeflerinin yanı sıra UNESCO ve kardeş şehirlerden temsilciler, sanatçılar, yerli ve yabancı basın mensupları, akademisyenler ve dünyanın dört bir yanından lezzet ustaları GastroAntep Festivali’nde yer alacak.

Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği (GASTURDER) ile "Çocuk Yemek Yarışmaları"nın yapılacağı festivalde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) ile de yetişkinler fıstık bilgi, yemek, en iyi fıstık bahçesi, fotomaraton yarışmaları yapılacak. “Mutfakta Sıfır Atık” atölyesi, “Kağıttan Sebze ve Çiçek Buketleri” atölyesi, “Baklava da Yerim, Spor da Yaparım” sohbetleri yapılacak.

Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde "Türkiye’de ve Dünyada Gaziantep Gastronomisinin Yeri ve Önemi", Ahmet Ümit moderatörlüğünde "Gaziantep’in Gastronomi Elçileri", Vedat Başaran’ın moderatörlüğünde ise "Gaziantep’in Simge Mekanları" konulu söyleşiler gerçekleştirilecek.

Ruhnevaz Müzik Topluluğu’nun etkinliğiyle açılışı yapılacak olan festivalde ayrıca Kenan Doğulu, Adnan Orhan ve İhsan Güvenç de konser verecek.

Türkiye’nin ünlü yıldız şeflerinden Arda Türkmen, Cüneyt Asan, Ömür Akkor’un da yer alacağı festivale dünyaca ünlü yemek şefleri de katılacak

 


Etiketler: Gaziantep -gastronomi -festival -baklava -fıstık -Arda -

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak