Gaziantep mutfağı, koruma altında

Gaziantep, UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağına" girdi.

Okunma Sayısı: 1190
Tarih: 12.12.2015 09:21

Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girdiği bildirildi.

 

Alınan bilgiye göre UNESCO, 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı. Gaziantep, UNESCO`nun aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir oldu.


 


Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kuruldu.

 

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve  görünürlüklerini artırmayı hedeflemekte UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaşıyor.


 

Programa katılım, "el sanatları ve halk sanatı",  "dizayn", "sinema", "gastronomi", "edebiyat", "müzik" ve "görsel sanatlar"  alanında gerçekleştiriliyor.


 

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent kabul edildi.
Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girdi. Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.


Etiketler: Gaziantep -Unesco -gastronomi -mutfak -Brezilya

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak