Hangi sektör hangi yemeği yiyor?

Teknoloji sektöründe fast food, ağır sanayi sektöründe ise tencere yemekleri tüketiliyor.

Okunma Sayısı: 928
Tarih: 19.01.2015 13:45

İlginç bir araştırma yapılmış. “Hangi sektör hangi yemeği yiyor? Sonuçları da hayli dikkate değer aslında. Buna göre teknoloji sektöründe daha çok fast food yiyecekler, ağır sanayi sektöründe ise tencere yemeklerinin tüketildiği ortaya çıkıyor.


- Teknoloji sektörü –


Bilişim, yazılım, araştırma, danışmanlık ve internet sitelerinin ağırlıklı olarak 20-35 yaş aralığındaki çalışanları, çağımızın hastalığı fast food ürünler tüketmeyi tercih ediyor. Genç nesil, yemeyi değil de doymayı amaçlıyor. Sanki yemekte geçen zamanı boş zaman olarak niteliyor. 


-İnşaat sektörü-


İnşaat sektörü çalışanları ise mühendis ve işçi kadrosu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Mühendis kadrosunun yemek seçimlerinde salata ve protein dengeli daha düzenli bir beslenme modeli olduğu görülüyor. İşçi sınıfı tercihlerinde ise ağırlıklı olarak kalorisi daha yüksek yiyecekler bulunuyor. Yağlı ve kalorili yiyecekler tercih eden işçi kadrosu, yemeklerinde seçmeli olan meyve tercihi yerine de tatlı tercih ediyor. İşçi kadrosunda görülen bu tercihler ise çalışma koşulları nedeniyle baş gösteriyor. Yoğun tempoda ve yüksek enerjide çalışan işçiler, çok fazla efor ve enerji sarf etmeleri sebebiyle yemeklerinde mutlaka tatlı yemek ve doyurucu menüler tüketmek istiyorlar.
-Ağır sanayi sektörü-


Ağır sanayi sektörü çalışanları ise ağırlıklı olarak tencere yemekleri tercih ediyor. Bu sektörün çalışanları kesinlikle fast food yiyecek tüketmek istemiyorlar. Ekmeği fazla tüketmekle birlikte karbonhidratı yüksek besinler yemek istiyorlar. Bunun sebebi ise en fazla ayakta çalışmak durumunda olan sektörde yer almalarından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra, bu sektör çalışanlarının çoğu geleneksel Türk aile tarzında yetiştiriliyor. 


Halk arasında, “Ekmeği suya bandırmak” şeklinde bir söylem vardır. Bu sektör çalışanlarının temsilcilerinin talebi de bu yönde oluyor. Ekmeği suyuna bandırılacak çeşitlerde yemekler yemeyi tercih ediyorlar.


-Hizmet Sektörü-
Hizmet sektöründe çalışanların tamamının fazla detaycı olduğu ortaya çıkıyor. Bu sektörde çalışanlar daha özenilmiş ve düşünülmüş menüler bekliyorlar. Verilen hizmetin tüm detayını sorguluyorlar. Kullanılan ekipmandan yemeğin hammaddesine kadar sorular soruyorlar. Hemen hemen her çeşit yemeği belirli bir plan ve sıklık dahilinde yemeyi tercih ediyorlar. Bunun sebebi ise kendileri de müşteri ve hizmet odaklı olarak çalışıp hizmet ettikleri için, kendilerine verilen hizmetin de kusursuz olmasını beklemelerinden kaynaklanıyor.


-Gıda ve sağlık sektörü-Doğal olarak fıda sektörü çalışanlarının sağlıklı ve dengeli besinler tüketmeyi tercih ettiği ortaya çıkıyor. Bu sektör çalışanları, GDO’lu olma ihtimali bulunan, işlenmiş ve naylon ürünlerden uzak duruyorlar. Daha az işlenmiş ürünleri tercih ediyorlar. Patates kızartması, nugget ve schnitzel gibi ürünleri menülerinde görmek istemiyorlar. Bunun sebebi de;  içinde bulundukları sektörde yiyeceklerin besin değerlerini ve zararlarını çok iyi bilmelerinden kaynaklanıyor. Sağlıksız gıdaların ve hazırlanış şekillerinin bilincinde olmaları sebebiyle işlenmiş ürünlerin sağlığı tehdit edici unsurlarından kaynaklı doğal ürünler yemek istiyorlar.

 
-Deri, tekstil ve matbaa sektörü-


Kimyevi madde solunumuna uğrayan bu sektörlerin çalışanları menülerinde özellikle yoğurt ve yoğurt ürünlerini tercih ediyor. Böylece çalışma şartlarından kaynaklı kimyevi maddeler ile iç içe olmalarına bir önlem olarak tükettikleri yoğurtla kimyevi madde zararlarının önüne geçmek istiyorlar.


-Spor ve fitness sektörü-


İşleri gereği vücutlarına ve formlarına da dikkat eden spor sektörü çalışanları, ağırlıklı olarak gramajı belli protein ürünleri tercih ediyorlar. Ketçaplı mayonezli yağlı yiyeceklerden uzak duruyorlar. Yağsız ve kalorisiz protein ağırlıklı beslenme tercih ediyorlar.


-Ofis tipi çalışan beyaz yakalılar-


Bu grupta çalışan özellikle kadınlar, salata bar seçeneği fazla ve zeytinyağlı menüler tüketmeyi tercih ediyor. Masa başı çalışmalarından kaynaklı gün içinde hareketsiz kaldıklarından dolayı hafif yiyeceklerin kilo alma riskini önleyeceğini düşünüyorlar. 


Aslında bu konuda çok haklılar. Özellikle gün içinde egzersiz yapılmadığı ve uzun saatler oturulduğu müddetçe yenilen yemekler enerji olarak dışarı atılamadığından dolayı kilo olarak vücutta kalıyor. Bu yüzden sindirimi kolay ve kalorisi düşük salata ve zeytinyağlıların tercih edilmesi formunu ve kilosunu korumak isteyen kişiler için ideal bir seçenek oluşturuyor. Bu kişilerin diyet menü taleplerinin de ağırlıkta olduğu zamanlar olabiliyor. Kalorisi düşük, yağsız, karbonhidratsız menüler yemek istiyorlar. Özellikle yaz aylarında bu talepler artıyor.


Araştırma, 200`ü aşkın şirkette 20 binin üzerinde personele yemek yediren Keyveni Kurumsal Hazır Yemek tarafından hazırlandı. 


Etiketler: Teknoloji -ağır -sanayi -yemek -Keyveni -şirket -beyaz -yaka -fastfood -kilo -efor

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak