Kanserle mücadelede sebze meyve ihmal etmeyin

Hangi sebze ve meyveler kanserden kurtulmak için yenilmeli?

Okunma Sayısı: 854
Tarih: 14.12.2015 16:56

Bilinen bir gerçek, “Ne kadar doğal beslenirsek alacağımız kanserojen ve toksik madde oranı da azalacaktır.” İyi de doğalı nereden bulacaksın. Hadi buldun ne kadar güvenli? 

  

Bilindiği üzere kanser bütün dünya da her sene milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemine değinen uzmanlar, öğünlerde özellikle sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmesi tavsiye ediyor.

 

“Doğal beslenmeden uzaklaşıyoruz”

 

Diyetisyen Melike Hasip, yüksek antioksidan içeriğine sahip meyve-sebze, salataların günde 5 porsiyon tüketilmesi ile vücudun kansere karşı savaşanlarını çoğaltacağını vurguluyor. Hasip, “ Kansere karşı koruyucu olan antioksidanların en önemlileri A, C ve E vitaminleridir. Salatalarda bulunan yeşil yapraklı sebzeler, havuç, limon gibi besinler bu ihtiyacımızı bolca karşılamaktadır” diyor.


 

Doğal beslenildiği zaman alınan kanserojen ve toksik madde oranının azaldığını dile getiren Diyetisyen Melike Hasip konu ile ilgili şunları söyledi ;

 

Modern yaşamın gerektirdiği hızlı çalışma temposu içinde fast-food türü yemek tarzını tercih edenlerin sayısı giderek artıyor. İnsanlar, doğal beslenmeden giderek uzaklaşıyor. Artık çoğumuz günün büyük bölümünü oturarak geçiriyoruz. Yürümek yerine ev ve iş yerlerimizin kapısının önüne kadar arabalarla gidiyoruz. Ama aynı zamanda stresimiz de artıyor. Bir de buna doğal olmayan besinlerden aldığımız kanserojen maddelerin, toksik maddelerin ve toksinlerin artmasını eklerseniz risk kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

 


  -Kış ortasında karpuz tüketilebiliyor-

 

Eskiden meyve-sebze yenirken şimdi bunun yerine hazır meyve sularının tercih ediliyor. Gerçek limon ya da nar ekşileri yerine artık hazır sosları kullanılıyor. Kış ortasında karpuz yenilebiliyor. Kurubaklagillerden balık ve etlere, salçadan reçele kadar her şey doğallığını yitirdi. Market raflarında artık her şeyin şişelendiği, konserveye dönüştüğü bir zamandayız. Bu da doğal olarak işlenmiş gıdalara karşı muhatap kalışımızı arttırıyor.

 

 

  -Salatalarda hazır sosları kullanmayın-

 

Kansere karşı korunmak için tüm dünya, sağlıklı beslenme tarzının yanı sıra günde en az 5 porsiyon taze sebze-meyve tüketilmesi konusunda hem fikir. Salataları özellikle öğlen ve akşam tüketmeyi öneriyoruz. İçlerinde maydonoz, tere, roka gibi mevsim yeşilliklerine ağırlık verilmesini istiyoruz. Üzerlerinde de hazır sosları değil, gerçek limon ya da gerçek nar ekşisi konulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kullandığımız salatanın içindeki posa, vitamin ve mineraller inanılmaz derecede bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yüksek C vitamini içeriği aldığımız antioksidan değerini arttırıyor. Kansere karşı koruyucu olan antioksidanların en önemlileri A, C ve E vitaminleridir. Salatalarda bulunan yeşil yapraklı sebzeler, havuç, limon gibi besinler bu ihtiyacımızı bolca karşılıyor."

 Etiketler: Balık -kanser -diyet -vitamin -doğal -sebze -antioksidan -diyetisyen - Melike Hasip

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak