Sucukta et, ekmekte un yok!

Hileli gıdayla, yediğimiz içtiğimiz her şeyin içine ‘zehir’ katılıyor

Okunma Sayısı: 1122
Tarih: 06.09.2015 15:47

Gıda işi yapan 400 bin firmanın yüzde 90’ının kayıt dışı çalıştığı ve denetim ve yaptırımlar yetersiz olduğu bildirildi.


Türkiye Ziraatçılar Dermeği (TZD)’nin yayımladığı son rapor ‘ucuz’ adı altında yüzlerce değişik hileli gıda ürününün hayatımıza girdiğini ortaya koyuyor. Konunun uzmanları ‘Üreticinin tek derdi para. Acil önlem alınması şart’ diyor.


Her şeyle yapılıyor     


Gıda ürünlerine katılan ve halk sağlığını tehdit eden katkı maddeleri artık akla hayale bile sığmıyor. Özellikle ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen ve denetlenemeyen ‘hayali firma’ sayısı yüz binlerle ifade edilirken, etten süte, ekmekten pastaya, baldan zeytinyağına kadar binlerce ürün göründüğünden oldukça farklı. Adeta sucuğun içinde et, ekmeğin içinde un yok! Peynir, yoğurt ise süt dışında akla ne gelirse her şeyle yapılıyor.


Denetimler yetersiz


Üstelik rakamlar da artık gıdada güçlü bir ‘terörü’ işaret ediyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) hazırladığı ‘hileli gıda raporu’ bu terörü gözler önüne seriyor. Raporda, bu işle ilgili her geçen gün yeni maddelerin ve yöntemlerin devreye girdiği vurgulanırken, kısıtlı denetçi ve artan kayıtsız işletmelerle denetimlerin yetersiz olduğuna dikkat çekiliyor.

En çok hileliler


Üzerinde en çok oynama yapılan gıdalar ise süt ve süt ürünleri, zeytin, et ve et ürünleri. Bu gıdaların içine katılanlar, taklit ve tağşiş oranı kayıtlı firmalarda bile yüzde 50’yi geçiyor. Bundan daha vahimi ise bu gıdalarda kayıtsız üretim yapanlar, satıcılar, aracılar kayıtlı firmaların onlarca katı toplam büyüklüğe sahip.
Peynirde en çok yapılan hile, süte katılan su, nişasta, rengini beyaz tutmak için klor, içine eklenen margarin ve küflü peynir, bitkisel yağ ve nişasta ekleme, soya unu ve boyar maddeler. Hatta öyle ki peynir, ‘peynir’ ismiyle süt ve maya dışında her şey katılarak yeniden üretiliyor! Yoğurt, tereyağ hatta hepsinin temel maddesi süt de tüm bu maddeler ve daha fazlasından nasibini alıyor.


Zeytin’e dikkat


Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, zeytin ve zeytinyağının hileli gıda ürünleri arasında ilk sıralarda geldiğini söylüyor. Zeytine çeşitli boyar maddeler katılarak renk verilirken, bu maddelerin kullanım yoğunluğunun da çok ileri boyutlara geldiği ifade ediliyor. Tibet, özellikle sahil şeridinde bölgelere gelen tatilcilere satılan zeytinyağlarını incelettiklerini ve gerçek ürüne ulaşamadıklarını anlatıyor.
Ucuz fiyata kanmayın


En çok hile katılan ve taklit edilen ürünlerden biri de et ve et ürünleri. Uzmanlar halkın en çok rağbet ettiği dönerde nasıl hile yapıldığını basitçe anlatarak, neredeyse kıyma haline getirilecek kadar küçültülerek yapılan dönerin içine her şeyin katılabileceğini, hileyi anlamanın yolunun fiyat olduğunu söylediler.


Verilen bilgiye göre 1 kilo etten 5.5 porsiyon döner çıkıyor. Çünkü her bir kilo etin yarısı dönerde fire veriyor. Yetkililer, “Etin kilosu belli, kıyma olsa bile belli. Fiyat 35-40 lira arasında değişiyor, 100 gramı 4 lira olsa, içinde çalışanı, kirası, giderleri artık geri kalanını siz hesaplayın. Yoksa bilin ki içinde et dışında ne ararsan o var” 


Etiketler: Sucuk -peynir -hile -et -zeytin -tzd

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak