Yine mi kuş gribi?

Türkiye Bandırma yöresinde yine o kötü rüyayı gördü

Okunma Sayısı: 739
Tarih: 04.05.2015 00:00

Yaklaşık 1 hafta önce Bandırma’nın Edincik bölgesinde yaşanan tavuk ölümlerinin nedeni belli oldu. 1.2 milyon tavuğun bulunduğu bölgede kuş gribine rastlandı.

 

Bölgenin yumurtacı çiftliklere ev sahipliği yaptığını belirten BESDBİR Başkanı Koca, “Biogüvenlik açısında yetersiz bir bölge. Şu an için et üreten çiftliklerde bir sıkıntı yok” dedi. YUMBİR Başkanı Hasan Konya ise, “Biogüvenlik tedbirlerimiz tam. Bakanlık tedbiri aldı. 3 kilometre yarıçapındaki bir bölge karantinaya” alındı” dedi.Yaklaşık 1 hafta önce Bandırma’nın Edincik bölgesinde yaşanan tavuk ölümlerinin nedeni belli oldu. İlk yapılan açıklamalarda ölen tavuklarda yapılan incelemelerinde ‘kuş gribine’ rastlanmadığı bildirilirken, dün İlçe Kaymakamı Ali Mantı, tavuk ölümlerinin yoğun yaşandığı tesiste kuş gribi tespit edildiğini, gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.

 

4 ay içinde 40 binden fazla tavuğun telef olması üzerine Bandırma Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce başlatılan incelemeler tamamlanırken, telef olan tavuklardan alınan numuneler, bakanlığın İstanbul Pendik’te bulunan araştırma laboratuvarında incelendi. Olası kuş gribine karşı ölen tavuklar açılan kireçli kuyulara gömüldü.


YUMURTACILARDA GÖRÜLDÜ


Yaklaşık 40 bin hayvanın öldüğü bölgenin yumurta üretim çiftliklerine ev sahipliği yaptığını ifade eden Beyaz Et Sanayicileri Birliği Başkanı Sait Koca, “Kuş gribi görüldüğü dün itibari ile belirlendi. Bölgede daha çok yumurtacı kümesler bulunuyor. İlk sonuçlarda kuş gribi çıkmamıştı. Ancak son testlerde kuş gribine rastlandı. Ancak zararlı olup olmadığı belli değil” dedi. Bütün dünyada kuş gribi olayları gözüktüğüne dikkat çeken Koca, “Kuş gribinin Türkiye’ye gelme sebebi göçmen kuşlardır. Bandırma’da göçmen kuşların güzergahında bulunan bir bölge. Biz etçiler olarak bio güvenliğe çok önem veriyoruz. Ancak söz konusu bölgede entegre tesis sayısı çok az. Açık alanda yetişen tavuklar tehdit altında. Göçmen kuşların taşıdığı virüsler kapalı üretim tesislerine giremiyor. Açıkta ve doğal diye beslenen tavuklar tüm dış tehditlere açık oluyor” ifadelerin kullandı. Koca, göçmen kuşlar vasıtasıyla ulaşan virüsün ya kuşların virüsünden ya da tavukların yakınlarında konaklamaları sebebiyle bulaştığını ifade etti.


 

GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAKLANDI

 

Kuş gribinin tespit edilmesi üzerine bölge karantina altına alınarak Edincik’e kanatlı hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Hastalığın bulunduğu bölgede hijyen ve dezenfeksiyon iki katına çıkartıldı. Giriş ve çıkışlar Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı ekiplerin kontrolünde yapılıyor. Çinge-Doğanpınar karayolunda ulaşım ilçe jandarma komutanlığına bağlı ekipler tarafından kapatıldı. Bölgeye resmi araçlar haricinde araç alınmıyor. Kaymakamlık kuş gribinin tespit edildiği Edincik’te her türlü avcılığı da yasakladı.

 

 


Etiketler: göçmen -kuş -grip -Edincik -Balıkesir -Bandırma -itlaf -

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak