Buharda balık…

Balık pişirmek hiç bu kadar kolay olmadı

Okunma Sayısı: 1828
Tarih: 01.04.2016 18:02

Evde balık pişiriyorsunuz, hem de misafirlerinize. Misafirleriniz geldiğinde balıklar, pişmiş servis edilmek üzere hazır ama eviniz de balık kokusu yok, duman yok, mutfakta kirli ocak ve tavalar ise hiç yok. En kolay, lezzetli ve sağlıklı balık pişirme şekli olan "buharda pişirme" ile evde balık pişirmenin keyfini çıkaracaksınız.


Tarifin en sevdiğim yanı ise, hem piştiği kapta servis ediliyor olması, hem de nefis bir balık yemeğinden sonra temizlenecek mutfak, yağlı tepsi ya da tavalar olmaması. Pişirdiğiniz kapta doğruca masaya... Eğer kalabalık değilseniz tek kişilik servisler halinde, ya da kalabalık bir sofra için deniz levreği gibi büyük bir balığı, masaya servis edeceğiniz şık bir servis tabağında pişirip ikram edebilirsiniz.


Sadece (hazırlama ve pişirme) yarım saat vaktinizi alacak bu tarifle, size kalan taze otlar, baharatlar ve kendi buharında pişen lezzetli balığın bir kadeh rakı ya da şarap eşliğinde tadını çıkarmak olacak. Size her zaman söylediğim gibi, lezzetli bir yemek ve sunum için mutfakta uzun saatler geçirmek yok.

 

Malzemeler:

 

2 adet deniz çipurası (bir tanesi 300 gram civarında)

5-6 santim boyunda taze zencefil

2 adet taze soğan

1/2 adet kuru soğan

15 sap maydanoz

10 adet tane karabiber

1 adet limon

7-8 adet defne yaprağı

yeteri kadar zeytinyağı

yeteri kadar tuz ve taze çekilmiş karabiber

 

Hazırlanışı:

 

Balıkları yıkayın, kağıt havlu ile suyunu alın. Tuz ve karabiberle lezzetlendirin.


Zencefili jülyen şeklinde (kibrit çöpü), kuru soğanı piyazlık, taze soğanı da irice parçalar halinde doğrayın, limonları dilimleyerek hazırlayın.


Balıkları pişireceğiniz, ısıya dayanıklı aynı zamanda servis de edebileceğiniz bir cam ya da porselen kaba yerleştirin. İç kısmını bir dilim limon, bir adet defne yaprağı, birkaç parça zencefil, kuru soğan, taze soğan ve maydanoz ile doldurun.


Kalan malzemenin tümünü balıkların üzerine ve yanlarına yerleştirin, biraz zeytinyağı gezdirin.


Büyük bir fırın tepsisinin içine bir metal tencere altlığı ya da ızgara telini koyun. Telin üzerine çıkmayacak kadar sıcak su ekleyin ve balıkları koyduğunuz servis tabağını da telin üzerine yerleştirin.


Bütün tepsiyi kaplayacak şekilde yağlı kağıt ile örtün. Yağlı kağıdın üzerini de alüminyum folyo ile kaplayın. Bütün buharın tepsinin içinde kalmasına özen gösterin.Kısık ateşte 20-30 dakika pişirin. Piştiğinden emin olmak için kenarından açarak kontrol edin.


Folyoyu açtığınızda kendi suyunda mükemmel pişmiş bir balık ve lezzetli balık suyunuz hazır olacaktır.


Pişen balığı folyoyu açmadan bekleterek, servise kadar 15-20 dakika balığın sıcaklığını kolayca muhafaza edebilirsiniz.

 

Pişirdiğiniz tabak içinde, yanında bol Akdeniz yeşillikleriyle ya da kırmızı soğan ile hazırladığınız salata servis edin.Dikkat edelim!


Dilerseniz 3-4 kişilik büyük bir balık tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde hazırlayın. Sadece pişireceğiniz balık, 1 kilogram ya da üzerinde ise 45-50 dakika pişirin.


Büyük bir balığı tercih ettiyseniz, servis ederken kılçıklarını ayırıp servis etmeye özen gösterin.


Ben deniz çipurası kullandım. Siz tarifi somon, levrek, alabalık, lüfer gibi sevdiğiniz herhangi bir balıkla hazırlayabilirsiniz.


Artı bir bilgi, yağlı kağıdı, pişme sırasında alüminyum folyonun yiyecekle temas etmemesi için kullanıyoruz.


Etiketler: buhar - balık -folyo -çipura -koku -Akdeniz -yeşillik

Diğer TARİFLER haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak