Çok güzel bir lezzet Aşure..

Ceviz ve tarçınla da süslenince tadına doyum olmuyor

Okunma Sayısı: 997
Tarih: 07.11.2014 14:06


Aşure, kutsal ve özel bir bir yiyecektir. Tarifine geçmeden önce bu güzel lezzetin hikayesi nedir Araştırmacı Remzi Kaptan’dan alıntılarla bahsedeceğim. 

Aşure Arapça (İbranice) bir kelimedir (Orijinal telaffuzu aşuradır) ve on (10) anlamına geliyor. Başka bir deyimle Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür.

Aşureyi anlamlı kılan; imam Hüseyin`in bu gün şehit edilmesidir. Kerbela şehidi Hz. Hüseyin, on Muharremde şehit edilmiştir. Dolayısıyla Muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruç ve sonrasında pişirilen aşure çorbası bizler için çok daha derin ve diğer toplumlardan farklı anlamlara sahiptir. 

İmam Hüseyin`in Kerbela çölünde şehit edilmesiyle Muharrem Orucu Aleviler için aynı zamanda bir Matem Orucu da olmuştur. Bununla beraber aşure çorbasının da Aleviler için anlam ve önemi diğer toplumlardan farklı olmuştur.

Hz. Hüseyin, Kerbala da şehit edilmeden önce Muharrem ayında tutulan oruçtan sonra pişirilen aşure çorbası bir şenlik havasında yapılıp paylaşılıyordu. İmam Hüseyin`in şahadetinden sonraki tarihlerden itibaren ise, aşure çorbası şenlik havasından uzak bir şekilde başta Kerbela şehitleri ve 12 imamlar olmak üzere bu yolda canlarını veren bütün şehitlerin anılarına bağlılığın bir gereği olarak pişirilip dağıtıldı. Günümüzde de bu şekilde yerine getiriliyor.

………….

Malzemeler:

500 gr aşurelik buğday 
Yarım çay bardağı pirinç
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
200 g kuru kayısı
200 g kuru üzüm
1 su bardağı fındık
3 lt su
2,5 su bardağı toz şeker
Bir tatlı kaşığı gül suyu (Dikkat edin gül suyu diye kolonyasını almayın. Ben gül suyu bulamadım, reçelini az sulandırdım)

Üzerine:

200 gr kıyılmış ceviz
Tarçın

Hazırlanışı:
Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın. Buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip 10 dk kaynatın. Çıkan sarı suyu süzün. Daha sonra kaynar su ekleyip 30 dk kadar buğdayı kaynatın. Bu aşamada kaynayan kazan içine iki çubuk tarçın da atarsanız güzel olur. 

Yumuşayan buğdaya pişmiş nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinci karıştırın ve 15 dk. kadar kaynatın. Koyulaştıkça sıcak su ekleyin ve sürekli karıştırın ki dibi yanmasın. Göz kararı istediğiniz kıvama göre su ekleyebilirsiniz. Unutmayın aşure bekledikçe katılaşır. Bu arada şekerini, eritilmiş bir kaşık nişaşta ve gül suyunu da eklemeyi unutmayın. 
Bir süre sonra nohut ve fasulyeleri kontrol edin, piştiğine emin olunca ocağın altını kapatın ve sıcak sıcak kaselerinize boşaltın. 

Aşure kâselerde biraz soğumaya yüz tutunca, üzerini ceviz ve tarçın ile süsleyin. İsterseniz, kuş üzümü, fındık ve nar taneleri ile de süsleyebilirsiniz.


Etiketler: Aşure -ceviz -tarçın -yarma -kuru fasulye -nohut -nişaşta -gül

Diğer TARİFLER haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak