Hindi dolması hazırlıyoruz

Sevdiklerinizle sıcak ve huzur dolu sofranızda Hindi dolmanızı ağız tadıyla paylaşın.

Okunma Sayısı: 933
Tarih: 27.12.2014 13:16

Yeni yıla kısa bir zaman kaldı, evlerde, restoran ve eğlence mekanlarında tüm hazırlıklar “En güzeli” için devam ediyor. “Yeni yıla nasıl girersem o yıl öyle geçer” diyenler,  yeni yıla ailesiyle, anne babasıyla girenlerin,  “Allah gecinden versin belki seneye birlikte olamayacağız” gibi kuruntulananlardan kimi ‘Özellikle bayanlar’ yılbaşında ne giyeceklerini düşünürken bazıları da yılbaşında ne yiyeceğiz, diye düşünüyor.

 

Yılbaşında Hindi Dolması, yenilmesi ülkemizde artık geleneksel hale geldi. Önceleri daha çok canlı olarak satılan hindiler artık marketlerde, kasaplarda kesilip temizlenmiş olarak hazırlanıp satışa sunuluyor.

 

Geleneklere sadık kalarak sizlere kolay bir hindi tarifi verelim, buyurun afiyetle sevdiklerinizle sıcak ve huzur dolu sofranızda yemeğinizi ağız tadıyla paylaşın. Mutlu seneler…


 

 Malzemeler:


.6 kg hindi
.2 adet golden elma
.2 adet orta boy soğan
.Havuç
.Defne yaprağı
.Tane karabiber
.Tuz

Fırınlarken:


.1 fincan zeytinyağı
.1/2 şişe soda
.1/2 yemek kaşığı kırmızı toz biber

İÇ PİLAV MALZEMESİ:


.500 gr tereyağı
.2 kg pirinç
.50 gr fıstık
.25 gr kuş üzümü
.1 yemek kaşığı karabiber
.1 yemek kaşığı nane
.1 yemek kaşığı tarçın
.1 kg kestane
.Yeteri kadar tuz

HAZIRLANIŞI:

Hindiyi (hazır temizlenmiş aldığımızı düşünürsek) kaynayan suya atıp elma, soğan, havuç, defne yaprağı ve tane karabiber ilave ederek 1 saat kaynamaya bırakacağız.

Hindi kaynarken ayrı bir tencerede iç pilavı yapmaya başlıyoruz. 15 dakika önceden ılık suyla ıslattığımız pirinci suyu berraklaşıncaya kadar yıkayıp bir süzgece alıyoruz. Tereyağını bir tencereye koyup eritiyoruz. Daha sonra fıstıkları ilave edip kızarmasını bekliyoruz. Fıstıklar kızardıktan sonra pirinci ilave edip 10 dakika kadar kavuruyoruz. Tuz, tane karabiber tarçın ve yıkanmış kuş üzümünü ilave edip suyunu veriyoruz. Ocağın altını iyice kıstıktan sonra pilavın 15 dakika suyunu çekmesini bekliyoruz. Kestaneleri çizdikten sonra kaynatıp soyuyoruz ve iç pilava ilave ediyoruz .

Kaynayan hindiyi bir tepsiye alıp üzerine zeytinyağı, soda, kırmızı toz
biber ve tuzdan oluşan karışımı sürüp fırına atıyoruz .

İç pilavın bir kısmını tepsinin üzerini kaplayacak şekilde yayıyoruz.
Kızarmış hindiyi pilavın üzerine alıyoruz. Pilavın kalan kısmını hindinin içine dolduruyoruz.  Bu kadar, hindimiz servise hazır.

Afiyet olsun, mutlu seneler.

Yılbaşında hindi geleneği de nereden çıktı?

 

Peki yılbaşında neden hindi yeniyor? Bu adet nereden geldi? Her yılbaşında bu sorunun yanıtı aranır durur.

 

Hıristiyan aleminde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı 25 ve 26 Ocak tarihlerinde Noel kutlamaları vardır. Noel bayramında çam ağaçları süslenir, insanlar birbirlerine hediyeler alırlar. Ancak Hıristiyanlar tarafından hindi Noel’de değil 22 Kasım’da “Şükran Günü’nde yenir. Yani bizim yılbaşında yenilmesi gelenek olan hindiyi Hıristiyan alemi “Şükran Günü’nde yiyor.

 

O halde “Şükran Günü” nedir? Çeşitli kaynaklarda ki ortak bilgilere göre İngilizler, gemiden inip kıtayı keşfettiklerinde orada yaşayan Kızılderililerle karşılaşırlar. Kızılderililer onlara yiyecek verir, yabani hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler.

 

Aradan yıllar geçince kendilerine yardımcı olan Kızılderililer´e şükranlarını sunmak için İngiliz Vali William Bradford tarafından Kızılderililerinde davet edildiği ziyafet verilir. Daha sonra her hasat sonrası bu yemek adeti sürer. 1841 yılında o dönemin Amerikan başkanı Franklin Roosevelt tarafından meclise taşınarak her yılın Kasım ayının son Perşembesi ´Şükran Günü´ olarak, ulusal bayram ilan edilir.

 

Amerika’da 5 gün tatil olan günde hazırlıklar yapılıyor, giyinip, süslenip pişirdikleri hindilerini ailece yerler. Kısacası yılbaşında hindi yemek Hıristiyan adeti olmasa da şükran gününden esinlenilen bir gelenektir. Belki de yurt dışında yaşayanlar vasıtasıyla yanlış zamanda bize gelerek yılbaşında hindi tüketilmesi adet oldu.

 

 


Etiketler: Hindi -yeni -yıl -dolma -Hristiyan - kuş üzümü -fıstık -kestane

Diğer TARİFLER haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak