İZLENME :957

Hakkında bilinmeyenler?..

Şarabı nasıl saklarız? Kırmızı mı beyaz mı? soğuk mu sıcak mı?..

03.04.2016 09:04
Tirbüşon Selim
Tirbüşon Selim

Şarap, Antik dönemlere kadar uzanır. Lezzetli ve içimi keyiflidir. Peki bu lezzet hakkında neler biliyoruz? Neler bilmiyoruz. Gelin bugün bunları işleyelim.

 

ŞARABI NASIL SAKLARIZ?

 

Şarap, ideal koşullar sağlanırsa bozulmadan yapılarını koruyabilirler. Ama her şarap uzun yıllar bekletilemez. Şarabın yıllandırılması için uygun koşullar sağlanmalıdır.
Şaraplar yatay olarak %75 – %85’lik bir nem oranında saklanır. Bunun sebebi şarap yatayken mantarı ıslatıp genişlemesi ve hava çıkışını ve okside olmasını engeller.

 

SOĞUK KIRMIZI ŞARAP İÇİLİR Mİ ?

 

İdeal bir şarap 7 – 14 ısı derecesine yakın olmalıdırlar. (Kırmızı 14 , Beyaz 8)

Soğuk kırmızı şarap içmek tercih sebebidir ama içilmemesi tavsiye edilir. Kırmızı şarapların kendi ideal derecelerinde tanenini, aromasını özelliklerini alabilirsiniz.

 

SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

 

Şarap kültürü önemli ve derindir. Çok geniş ve ayrıntılıdır. Yazmakla bitmez. Ama satın alırken incelemeniz gereken şeyleri sıralayabiliriz. Şarabımızın etiketi üzerinde üretici ismi, üretildiği bölge, üzümün bağbozumu yılı, şişelendiği tarih, bağbozumuyla şişelenme arasında şarabın geçirdiği dönem, üzümün türü gibi detaylandırılabilir.


ŞARABA BAŞLANGIÇTA TERCİH


Şimdi bu kişiden kişiye değişiklik gösterecektir elbette ama şarap tadımı yapmaya yeni başlıyorsanız hafif, kısa, meyvemsi, taneni az bir merlot şarabı ideal olacaktır. İlk defa kırmızı şarap içecek birisine merlot, piot noir veya kupaj bir şarap deneyebilirsiniz. Direkt olarak cabernet sauvignion veya shiraz pek de doğru tercih sayılmaz.Aynı şekilde Beyaz şaraplar için chardonnay yerine muskat, sultaniye türünde üzümleri denemelisiniz.

 

ŞARABI SAKLAMA

 

Şarabı açtıktan sonra en fazla 3 gün içerisinde tüketelim. Ya da makarna, et, tavuk sosu veya sıcak şarap bir şekilde değerlendirilebilir.

 

KIRMIZI MI BEYAZ MI?

 

Kırmızı ve beyaz şaraplar işlem bölümünde ikiye ayrılıyorlar aslında. Kırmızı şaraplar işlem durumunda kabukları çatlatılır, kabuk ve çekirdek ayrılmadan fermente edilirler. Kükürt dioksit eklenir. Daha sonra belli bir aralıkta tankta üzüm şıramız bekletilir ve ne kadar şıra bekletilirse renginin koyuluğu taneni o kadar fazla olacaktır. Bu alkol fermantasyonunda ısı yükselir bu aşamada kabuk ve çekirdeklerinden ayrılan bu bölüme birinci şıra denir. Kalan kabuk ve çekirdek posasının tekrar preslenmesiyle olan kısma ikinci şıra denir.


 

Beyaz şaraplarda işlem üzümler toplandıktan sonra bekletilmeden işleme girerler. Çoğunlukla saplarından ayrılarak ezilir ve preslenerek kabuk ve çekirdeğinden ayrılırlar. Pres sırasında kükürt eklenip dinlendirilen şıra fermantasyona alınır.

 

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak